Odkryto nowy sposób na powstrzymanie pandemii

Naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali biomarkery, które dokładnie identyfikują liczne infekcje wirusowe na wszystkich klinicznych etapach choroby. Wyniki badania, opisane w komunikacie prasowym na MedicalXpress, mogą pomóc opracować nowe środki ograniczania epidemii i pandemii, w tym COVID-19.

W toku prac naukowych prowadzonych w latach 2009-2015 specjaliści analizowali próbki biologiczne pobrane od studentów, którzy zarazili się infekcjami dróg oddechowych. W sumie było 264 przypadków klinicznych, z czego 150 miało charakter wirusowy układu oddechowego, co zostało potwierdzone testami PCR. Monitorowano również bliski kontakt między pacjentami i ich współlokatorami, bliskimi przyjaciółmi i partnerami.

Spośród 555 „bliskich kontaktów” objętych badaniem u 162 wystąpiły objawy infekcji dróg oddechowych, a 106 przypadków zostało potwierdzonych metodą konwencjonalnego PCR.

W przypadku większości uczestników badania test ekspresji genów dokładnie przewidział infekcję wirusową na trzy dni przed pojawieniem się ciężkich objawów, często przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów lub wykryciem wirusa w próbkach.

Dodaj komentarz