Odkryto nowy sposób leczenia szczególnie niebezpiecznego nowotworu! Czy czeka nas przełom?

Naukowcy z University of Cincinnati w Stanach Zjednoczonych odkryli nową metodę leczenia szczególnie niebezpiecznego raka trzustki. Metoda ta opiera się na terapii skojarzonej.

Badacze odkryli, że zastosowanie związku terapeutycznego SapC-DOPS jest szczególnie przydatne w dostarczaniu substancji chemicznych atakujących komórki raka trzustki. SapC-DOPS to sztuczny pęcherzyk wykonany z mikroskopijnych składników komórki.

Wcześniej eksperci odkryli specyficzny dla raka trzustki biomarker (fosfatydyloseryna), który jest obecnie wykorzystywany do celowanej chemioterapii. System dostarczania SapC-DOPS jest w stanie poprawić skuteczność leczenia, ponieważ pęcherzyki mogą selektywnie wpływać na chore tkanki, które mają biomarker.

Rak trzustki zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby zgonów związanych z rakiem. Jednak mniej niż sześć procent pacjentów przeżywa pięć lat od diagnozy. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo we wczesnych stadiach, często atakując węzły chłonne i wątrobę, a rzadziej płuca i narządy jamy brzusznej.

Tylko niewielka liczba leków celuje w guzy trzustki, a chirurgia, chemioterapia i radioterapia nie poprawiają długoterminowego przeżycia.

Dodaj komentarz