Odkryto nowy sposób leczenia depresji. Może budzić kontrowersje

Leczenie depresji zwykle jest połączeniem farmakoterapii i terapii z psychologiem. Naukowcy odkryli psychodeliki bez skutków halucynogennych, które mogą być skuteczne w leczeniu depresji.

Badacze z University of California zidentyfikowali psychodelik, który może przyspieszyć leczenie zaburzeń psychicznych, w tym depresji, bez powodowania halucynacji – donosi The Guardian.

Jak wynika z badań, naukowcy byli szczególnie zainteresowani wcześniej niezbadanym niehalucynogennym związkiem AAZ-A-154. Jego właściwości zostały przetestowane w badaniach na zwierzętach. Wiadomo, że ma on działanie podobne do klasycznych halucynogennych psychedelików.

„Lek jest obecnie poddawany testom bezpieczeństwa przed wejściem do wczesnych etapów badań na ludziach” – powiedział David Olson, docent chemii na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Psychodelik to narkotyk oparty na substancji odurzającej, która zmienia ludzką świadomość. Naukowcy starają się wykorzystać terapeutyczny potencjał psychedelików w leczeniu depresji i PTSD (zespół stresu pourazowego). Podczas gdy leki przeciwpsychotyczne zwykle działają poprzez zmianę chemii mózgu, psychedeliki sprzyjają plastyczności neuronów, zasadniczo pozwalając mózgowi na ponowne połączenie.

Wcześniej naukowcy z Imperial College London odkryli skuteczność „magicznych grzybów” zawierających psilocybinę w leczeniu umiarkowanych i ciężkich zaburzeń depresyjnych.

Dodaj komentarz