Odkryto nowy skutek uboczny tabletek antykoncepcyjnych

Jak pokazują badania opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Neuroscience”, tabletki antykoncepcyjne mogą w dłuższej perspektywie pozostawić niepożądane i niekorzystne skutki dla kobiecego zdrowia. Wykazano, że kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne są mniej zdolne do rozpoznawania wyrazów twarzy i złożonych emocji u innych osób.

Pomimo powszechnego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, niewiele wiadomo na temat ich wpływu na emocje, funkcje poznawcze i zachowanie. Jednak przypadkowe odkrycia sugerują, że mają one negatywny wpływ na umiejętność rozpoznawania emocjonalnych wypowiedzi innych, co może mieć poważne konsekwencje w kontekście interpersonalnym.

Aby dokładniej zbadać wpływ doustnych środków antykoncepcyjnych na rozpoznawanie emocji u kobiet, naukowcy próbowali ocenić, czy kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne są mniej dokładne w rozpoznawaniu złożonych ekspresji emocjonalnych niż kobiety, które nie stosują doustnych środków antykoncepcyjnych.

Na potrzeby badania zespół naukowców poprosił dwie grupy kobiet o udział w zadaniu rozpoznawania emocji. Pierwsza grupa składała się z 42 zdrowych kobiet, które były na doustnych środkach antykoncepcyjnych, podczas gdy druga grupa składała się z 53 zdrowych kobiet, które nie stosowały pigułek.

Alexander Lischke, badacz z Wydziału Psychologii Fizjologicznej i Psychologicznej Psychoterapii na Uniwersytecie w Greifswaldzie w Niemczech, a także starszy autor badania, wyjaśnił:

Jeśli doustne środki antykoncepcyjne spowodowałyby dramatyczne upośledzenie rozpoznawania emocji u kobiet, prawdopodobnie zauważylibyśmy to w naszych codziennych interakcjach z naszymi partnerkami. Przyjęliśmy, że te upośledzenia są bardzo subtelne, co oznacza, że ​​musimy przetestować rozpoznawanie emocji u kobiet za pomocą zadania wystarczająco czułego, aby wykryć takie upośledzenia. W związku z tym wykorzystaliśmy bardzo trudne zadanie rozpoznawania emocji, które wymagało rozpoznawania złożonych ekspresji emocjonalnych z okolic oczu twarzy. Takie wyrażenia emocjonalne obejmowały pogardę i dumę, które są bardziej złożone niż wyrażanie prostszych emocji. Po analizie okazało się, że nawet jeśli obie grupy były równie dobre w rozpoznawaniu łatwych wyrażeń, grupa osób na doustnych środkach antykoncepcyjnych rzadziej identyfikowała trudne wyrażenia. Kobiety, które brały pigułki były o 10 procent mniej dokładne w rozpoznawaniu emocji niż kobiety, które nie zażywały pigułek.

Naukowcy wyjaśniają:

Cykliczne wahania poziomu estrogenu i progesteronu są znane z tego, że wpływają na rozpoznawanie emocji u kobiet oraz na aktywność i połączenia w powiązanych obszarach mózgu. Ponieważ doustne środki antykoncepcyjne działają poprzez tłumienie poziomu estrogenu i progesteronu, ma to sens, że wpływają one również na rozpoznawanie emocji u kobiet. Jednak dokładny mechanizm leżący u podłoża indukowanych przez antykoncepcję zmian w rozpoznawaniu emocji u kobiet, musi jeszcze zostać dokładnie zbadany.

Dodaj komentarz