Odkryto nowe zmiany w ciele osoby zakażonej koronawirusem

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie (USA) ujawnili mechanizmy, dzięki którym koronawirus SARS-CoV-2 zmienia zainfekowane komórki ludzkie, wyłączając systemy obronne i syntezę białek, co przyczynia się do rozwoju ciężkich objawów u pacjentów z COVID-19. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Cell”.

Naukowcy zbadali, w jaki sposób każde z białek wytwarzanych przez genom koronawirusa oddziałuje ze składnikami molekularnymi wewnątrz komórek ludzkiego ciała. Okazało się, że SARS-CoV-2 atakuje trzy ważne procesy komórkowe, zaburzając syntezę białek w organizmie gospodarza. Po pierwsze, wirus powoduje dysfunkcję dojrzewania informacyjnego RNA (mRNA) – cząsteczki przenoszącej informację genetyczną z jądra komórkowego do rybosomów, gdzie syntetyzowane są białka. Po drugie, blokuje same rybosomy, a na koniec zakłóca system transportu białek poza komórkę.

Na przykład, białko koronawirusa NSP1 blokuje przenikanie ludzkiego mRNA do rybosomu, ale przechodzi przez wirusowe mRNA, które ma swego rodzaju „kod dostępu” – określoną część cząsteczki, która może służyć jako cel dla leków.

Razem zakłóca to normalne funkcjonowanie systemów obronnych komórki. W tym przypadku komórka nie umiera, a wirus może wykorzystać ją i jej zasoby do własnej reprodukcji.

Dodaj komentarz