Odkryto nowe powikłania koronawirusa

Naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii i University of Connecticut w USA odkryli gen, który wpływa na wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem i ciężki przebieg COVID-19.

Wykazano, że u osób z dwoma wadliwymi kopiami APOE, które również przyczyniają się do choroby Alzheimera, ryzyko zagrażającej życiu infekcji koronawirusem z powikłaniami jest podwojone. Artykuł badaczy został opublikowany w czasopiśmie „American Medical Association”.

Wcześniej naukowcy odkryli, że osoby z demencją są trzy razy bardziej narażone na wystąpienie ciężkiego przebiegu COVID-19, ale można to wytłumaczyć wysoką częstością występowania wirusa w domach opieki. Analiza danych dotyczących zdrowia i genetyki kilkuset tysięcy osób wykazała jednak, że genotyp APOE e4e4 odgrywa tu kluczową rolę. 2,36 procent uczestników (około 9 tysięcy osób) miało wadliwe geny, ale wśród osób z mutacjami COVID wystąpiło u 5,13 procent.

Pokazuje to również, że zwiększone ryzyko choroby Alzheimera, które wydaje się nieunikniona z wiekiem, w rzeczywistości wiąże się z pewnymi różnicami biologicznymi, dzięki którym niektórzy ludzie żyją do stu lat i pozostają aktywni, podczas gdy inni stają się niepełnosprawni i umierają w wieku 60 lat.

Dodaj komentarz