Odkryto nowe oznaki demencji. Czy uda się wyprzedzić tę chorobę?

Naukowcy z Japonii zidentyfikowali metabolity krwi, których zmiana zawartości wiąże się z rozwojem demencji. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Okinawa przeanalizowali próbki krwi od ośmiu pacjentów z demencją, podobnej liczby zdrowych osób starszych i młodych osób z grupy kontrolnej. Badacze znaleźli sposób na uczynienie metabolitów erytrocytów wystarczająco stabilnymi do analizy.

Specjaliści zmierzyli poziom 124 produktów przemiany materii we krwi i znaleźli 33 markery, których zmiana stężenia korelowała z demencją. Zawartość siedmiu z nich u pacjentów z otępieniem wzrosła, a 26 spadła. Spośród nich 20, w tym dziewięć powszechnie występujących związków w krwinkach czerwonych, nigdy wcześniej nie było związanych z demencją.

Te metabolity, których zawartość jest zwiększona, zostały znalezione w osoczu i mają zbliżoną budowę. Niektóre z nich mają toksyczny wpływ na centralny układ nerwowy, co według naukowców, może być prawdopodobną przyczyną demencji. Sześć metabolitów, które zostały zredukowane, to przeciwutleniacze, które występują w dużych ilościach u zdrowych osób starszych. Pozostałe związki, zdaniem naukowców, odgrywają rolę w dostarczaniu składników odżywczych i ochronie neuronów.

Dodaj komentarz