Odkryto nowe lekarstwo na koronawirusa

Naukowcy z Pritzker School of Molecular Engineering (PME) na Uniwersytecie Chicago w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali stosowany już lek, który jest skuteczny w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Odkryli również nieznaną wcześniej lukę w wirusie, która może być przydatna przy opracowywaniu nowych strategii przeciwko COVID-19. Odkrycie zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science Advances”.

Eksperci zastosowali symulacje komputerowe, aby określić najbardziej wrażliwy składnik wirusa. Okazało się, że jest to proteaza Mpro – kluczowy enzym, który uczestniczy w transkrypcji RNA i umożliwia replikację jego genomu w zakażonej komórce.

Przeciw proteazie działa Ebselen, syntetyczny związek chemiczny o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, w tym choroby afektywnej dwubiegunowej i utraty słuchu. Ebselen jest również stosowany w połączeniu ze srebrem do zwalczania pięciu opornych na antybiotyki bakterii Gram-ujemnych. Kilka badań klinicznych dowiodło bezpieczeństwa jego stosowania u ludzi.

Ebselen jest w stanie zmniejszyć aktywność Mpro na dwa różne sposoby. Może wiązać się z miejscem katalitycznym enzymu lub z odległym miejscem, które wpływa na aktywność cząsteczki.

Dodaj komentarz