Odkryto nowe korzyści z aktywności fizycznej

Eksperci ze Szwecji odkryli, że aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Frontiers in Psychiatry”.

Naukowcy ocenili informacje o samopoczuciu 395 tys. osób. Prawie 200 tys. z nich wzięło udział w Vasaloppet, ogromnym 90-kilometrowym biegu na nartach biegowych.

„Odkryliśmy, że w okresie obserwacji trwającym 21 lat, grupa aktywna fizycznie miała o 60 procent mniejsze ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych” – powiedział Thomas Deuerborg, główny autor badania, kierownik Wydziału Medycyny Eksperymentalnej na Uniwersytecie w Lund. Naukowiec podkreśla, że ​​związek ten został dostrzeżony zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jednocześnie wystąpiła między nimi znaczna różnica we wpływie na stosunek wydolności fizycznej. Podczas gdy wyniki mężczyzn w wyścigu miały niewielki lub żaden wpływ na ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych, kobiety z najlepszymi wynikami prawie podwoiły ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Jednocześnie, jak podkreślają naukowcy, wskaźnik ten był nadal niższy wśród narciarek niż wśród kobiet, które nie przeszły biegu.

Dodaj komentarz