Odkryto nowe korzyści płynące z aktywności fizycznej w czasie ciąży
Naukowcy z Norwegii odkryli, że aktywność fizyczna matek ma pozytywny wpływ na czynność płuc ich dzieci. Badacze zaprezentowali swoje odkrycia na kongresie European Respiratory Society.
Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo przeanalizowali dane dotyczące zdrowia 814 dzieci urodzonych przez mieszkanki stolicy Norwegii i Sztokholmu. Eksperci poprosili kobiety w 18-34 tygodniu ciąży o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich zdrowia i stylu życia. Na podstawie odpowiedzi dotyczących tego, jak często i jak długo ćwiczyły, kobiety podzielono na bardzo aktywne, umiarkowanie aktywne i nieaktywne. Następnie oceniano funkcję płuc u trzymiesięcznych dzieci, mierząc prędkość i objętość wdychanego i wydychanego powietrza.
Spośród 47 dzieci z najsłabszą czynnością płuc, 25 matek wykonywało niewielką aktywność fizyczną. Przeciętna czynność płuc u dzieci aktywnych matek była również wyższa. Wczesne badania wykazały, że dzieci z obniżoną czynnością płuc częściej chorują na astmę w wieku dziesięciu lat. Jednocześnie naukowcy planują śledzić pomiary dynamiki czynności płuc u dzieci wraz z wiekiem i jej wpływ na rozwój chorób układu oddechowego.