Odkryto nową właściwość hormonu stresu
Według najnowszego studium, hormon stresu produkowany w odpowiedzi na takie sytuacje, jak choćby zbliżający się egzamin, może być stosowany w celu leczenia głodu narkotykowego oraz potencjalnie, innych uzależnień.
Według badań Uniwersytetu Bazylejskiego, kortyzol, będący odpowiedzią organizmu na stresujące sytuacje, może o 25% zmniejszać chęć sięgnięcia po heroinę w przypadku uzależnionych od tej używki osób. Studium zostało opublikowane w magazynie „Translational Psychiatry”.
Uzależnionym od heroiny aplikowano tabletkę z kortyzolem lub placebo oraz farmaceutyczną heroinę (diacetylomorfinę, która w niektórych krajach jest legalna, w tym w Wielkiej Brytanii). Pacjenci, którym podawano niską dawkę narkotyku, raportowali mniejszą chęć na kolejną dawkę po uprzednim przyjęciu kortyzolu aniżeli osoby z grupy placebo. Jednak rezultatów tych nie zanotowano w przypadku zastosowania większej dawki narkotyku.
Dominique de Quervain, neurobiolog na Uniwersytecie Bazylejskim przyznał, że odkrycie to może mieć kliniczne implikacje do leczenia innych typów uzależnień. Zdaniem naukowca, może być interesującym sprawdzenie, czy kortyzol działa także przy innych uzależnieniach, przykładowo od nikotyny i hazardu, ponieważ każde z nich jest napędzane przez pewne pragnienia. Jego zdaniem jeśli kortyzol generalnie pomaga redukować takie popędy, to może to być pewna opcja w leczeniu uzależnień.
Według danych z roku 2017, na całym świecie 22 miliony osób są uzależnione od opiatów, rodziny narkotyków, do których należy także heroina.