Odkryto nową metodę walki z uzależnieniem od alkoholu

Pojedyncza dawka ketaminy może pomóc zmniejszyć spożycie alkoholu. Wniosek ten został wyciągnięty przez naukowców z University College London, a uzyskane dane zostały podsumowane w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej MedicalXpress.

W eksperymencie wzięło udział 90 osób skłonnych do picia alkoholu. Piły one 74 jednostki alkoholu tygodniowo (jedna jednostka to 10 gramów czystego alkoholu), co stanowi pięciokrotność zalecanego limitu.

Uczestnicy otrzymali szklankę piwa i powiedziano im, że mogą ją wypić po ukończeniu zadania. Pewnego dnia uczestnikom pozwolono pić piwo, następnego dnia pozbawiono ich drinka. Wiadomo, że w tym przypadku w mózgu uruchamiane są procesy tworzące pamięć nagrody.

Jednak trzeciego dnia, jednej trzeciej ochotników wstrzyknięto ketaminę, która działa na system nagradzania, zapobiegając powstawaniu długotrwałego uzależnienia.

Wyniki 10-dniowych obserwacji potwierdziły, że lek zmniejszał chęć wypicia alkoholu. Efekt ten utrzymywał się nawet przez dziewięć miesięcy obserwacji.

Dodaj komentarz