Odkryto nieznany wcześniej mechanizm zakażenia koronawirusem

Niemieccy naukowcy odkryli nieznany mechanizm zakażenia komórek koronawirusem SARS-CoV-2, badając strukturę powierzchni tego patogenu. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, mogą się okazać przydatne w opracowaniu szczepionki i skutecznych terapii w leczeniu zakażonych pacjentów.

Naukowcy wykorzystali tomografię krioelektroniczną, uśrednianie subtomogramów i modelowanie dynamiki molekularnej, aby przeanalizować strukturę białka S (białko wypustkowe), które odgrywa kluczową rolę w wiązaniu koronawirusa z powierzchnią zakażonej komórki i penetracji patogenu. Stworzono 266 kriotomogramów około tysiąca różnych wirusów, z których każdy zawiera średnio 40 białek – „kolców” na swojej powierzchni.

Okazało się, że kulista część białka kolca, zawierająca region wiążący receptor i mechanizmy niezbędne do fuzji z komórką docelową, jest połączona z elastyczną łodygą. Łącząc modelowanie dynamiki molekularnej i tomografię krioelektronową, zespół zidentyfikował trzy „stawy” – udo, „kolano” i „kostkę” – które sprawiają, że trzon jest elastyczny.

Zdaniem naukowców, za pomocą „nogi” część wiążąca receptor może się poruszać, a tym samym szukać receptora, który mógłby zadokować się z komórką docelową. Łodyga pokryta jest łańcuchami glikanów, które ukrywają stawy przed przeciwciałami neutralizującymi. Leki ukierunkowane na glikany stanowią potencjalnie nową drogę do tworzenia skutecznych terapii w leczeniu wirusa COVID-19.

Dodaj komentarz