Odkryto nieznaną wcześniej przyczynę starzenia

Naukowcy z University of Western Australia odkryli, że wraz z wiekiem komórki ludzkie mniej wydajnie dystrybuują zasoby w organizmie, prowadząc do degradacji tkanek, osteoporozy, zapalenia stawów, chorób sercowo-naczyniowych i raka. Informacja ta została podana w komunikacie na stronie internetowej Phys.org.

Naukowcy odkryli, że mitochondria w komórkach kostnych (osteocyty) mogą być transportowane do innych komórek poprzez rozgałęzioną sieć, która łączy osteocyty.

Mitochondria odgrywają ważną rolę w metabolizmie i starzeniu się, dostarczając komórkom energii. Transmisja mitochondrialna pozwala komórkom biorcy regulować zapalenie tkanek, zapobiegać uszkodzeniom, a nawet rozwijać odporność na chemioterapię.

Transfer odbywa się przez retikulum endoplazmatyczne – układ wnęk, pęcherzyków i kanałów otoczonych błoną. Kluczową rolę odgrywa tutaj enzym mitofusyna-2, który wiąże mitochondria z siateczką.

Z wiekiem aktywność tego związku maleje, a dystrybucja mitochondriów i ich przenoszenie do sieci osteocytów są zaburzone. To z kolei przyczynia się do większego prawdopodobieństwa śmierci komórek i rozwoju chorób.

Według naukowców uzyskane dane mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia.

Dodaj komentarz