Odkryto nieznaną wcześniej przyczynę raka

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że zmiany w DNA, które nazywano śmieciami, wpływają na ryzyko raka. Wcześniej nieznany związek między niekodującą częścią genomu a nowotworami złośliwymi, opisano w komunikacie prasowym w EurekAlert!

Naukowcy badali 846 polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP) w niekodujących regionach DNA, które są znane z ich związku z prawdopodobieństwem zachorowania na raka. Genetyka przeanalizowała korelację między obecnością określonego SNP a aktywnością genów. W sumie zbadano około sześciu milionów różnych wariantów genetycznych w 13 tkankach ciała.

Okazało się, że niektóre SNP są związane z onkogenami i genami hamującymi rozwój nowotworów. Zmiany te wpływają na regiony DNA, które regulują układ odpornościowy i procesy specyficzne dla tkanek. Jednak niewielkie mutacje mogą działać razem, aby wpływać na aktywność genów.

Specjaliści planują kontynuować badania w celu opracowania systemów sztucznej inteligencji, aby lepiej przewidywać ryzyko wystąpienia raka.

Dodaj komentarz