Odkryto nieoczekiwane niebezpieczeństwo szczepionek przeciwko koronawirusowi

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco ostrzegli, że cztery szczepionki adenowirusowe przeciwko COVID-19 zawierają składniki, które mogą zwiększać ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi. Nieoczekiwane niebezpieczeństwo związane ze szczepionkami opisano w artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Naukowcy jako powód podają obecność rekombinowanego ludzkiego adenowirusa Ad5, który pełni rolę wektora, czyli dostarczania białka koronawirusa, przeciwko któremu powstaje odpowiedź immunologiczna. To białko jest białkiem S (białkiem kolca), które wiąże się z ludzkim receptorem ACE2 i przenika do komórek. Różne wektory adenowirusowe są bezpieczne, a same adenowirusy powodują przeziębienie.

Jednak specyficzny wektor adenowirusowy, Ad5, był wcześniej używany przez naukowców do stworzenia szczepionki przeciwko HIV, a próby leków wykazały, że ma dokładnie odwrotny skutek, zwiększając prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV. Chociaż mechanizm jest nadal niejasny, spekuluje się, że efekt jest w jakiś sposób związany ze zwiększoną aktywacją układu odpornościowego, która zapewnia HIV więcej komórek do zakażenia. Wymaga to jednak, aby pewna ilość wirusa HIV dostała się już do organizmu człowieka.

Twórcy szczepionek twierdzą, że są świadomi ryzyka, ale podkreślają, że unikanie wektora Ad5 może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia dobrą odpowiedź immunologiczną przeciwko koronawirusowi. Obecnie badane są możliwe mechanizmy skutków ubocznych takiej szczepionki.

Dodaj komentarz