Odkryto nieoczekiwane korzyści placebo

Placebo, jak pokazały ostatnie badania, ma dodatkowe korzyści w leczeniu i testowaniu leków. Raport z wynikami badań amerykańskich naukowców opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature”.

W ramach eksperymentu pacjentom podawano placebo – substancję bez oczywistych właściwości leczniczych i wyjaśniano im, że przyjmują lek bez naukowo udowodnionego efektu. Ludzie wiedzieli, że lek, który zażywali, nie pomoże im ani nie zaszkodzi, ale w rezultacie otrzymali nieoczekiwane korzyści z takiego leczenia. Naukowcy odkryli, że wśród użytkowników placebo było mniej markerów niepokoju emocjonalnego.

Eksperci z University of Michigan i Dartmouth College (USA) podzielili badanych pacjentów na dwie grupy, z których jedna wiedziała, że ​​przyjmuje placebo. Uczestnicy zostali poproszeni o przyjęcie do nosa aerozolu z solą fizjologiczną. Osoby, które były świadome przyjmowania leku o nieudowodnionej skuteczności, podchodziły do eksperymentu spokojniej i mniej martwiły się wynikami niż osoby z drugiej grupy.

Naukowcy doszli do wniosku, że celowe przyjmowanie nieskutecznego leku może być nawet bardziej korzystne niż przyjmowanie prawdziwych leków, ponieważ ma pozytywny wpływ na aktywność emocjonalną mózgu.

„Zamiast przepisywać wiele leków, aby pomóc pacjentowi, daj mu placebo i powiedz, że może pomóc, jeśli w to uwierzy” – powiedział współautor badania, Jason Moser.

Dodaj komentarz