Odkryto naturalny środek na koronawirusa

Międzynarodowy zespół amerykańskich i chińskich naukowców odkrył, że naturalny enzym zwany katalazą może skutecznie przeciwdziałać objawom COVID-19, hamując replikację koronawirusa SARS-CoV-2. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Advanced Materials”.

Naukowcy wykazali, że enzym ma działanie przeciwzapalne i jest w stanie regulować produkcję cytokin, sygnalizujących cząsteczki białka syntetyzowane przez leukocyty. Cytokiny biorą udział w odpowiedzi immunologicznej i, w nadmiernych ilościach obserwowanych podczas burzy cytokin, mogą wywołać śmiertelne ogólnoustrojowe zapalenie. Katalaza może również chronić komórki wyściełające wewnętrzną wyściółkę pęcherzyków płucnych. Ponadto, eksperymenty wykazały, że katalaza może hamować replikację wirusa SARS-CoV-2 u małp rezus bez wywoływania skutków toksycznych.

Wcześniej poinformowano, że naukowcy z University of Washington stworzyli lek z mieszaniny przeciwciał uzyskanych od ozdrowiałych pacjentów z COVID-19, który skutecznie rozpoznaje i blokuje mechanizm zakażenia pandemicznym koronawirusem i zapobiega jego przedostawaniu się do komórek.

Dodaj komentarz