Odkryto najważniejszy czynnik w rozwoju cukrzycy

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu w Mediolanie we Włoszech odkryli, że nadwaga jest najważniejszym czynnikiem w rozwoju cukrzycy, a utrata wagi może zapobiec chorobie, a nawet odwrócić jej rozwój.

Krótko o ustaleniach badaczy, które zostały zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, poinformowano w komunikacie prasowym na portalu EurekAlert!

Eksperci przeanalizowali dane zebrane od 445 765 osób, które wzięły udział w badaniu UK Biobank dotyczącym predyspozycji genetycznych i wpływu środowiska na rozwój chorób. Średni wiek ochotników wynosił 57,2 lat. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oszacowano na podstawie udziału 69 milionów genów, a także wskaźnika masy ciała (BMI). Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup na podstawie ryzyka genetycznego i pięć grup na podstawie ryzyka opartego na masie ciała.

Wolontariusze byli obserwowani przez kilka lat, do wieku wynoszącego ok. 65,2 lat. W tym okresie 31 298 osób zachorowało na cukrzycę typu 2. Jednak osoby z najwyższym BMI (34,5 kg na metr kwadratowy) miały 11-krotnie większe ryzyko zachorowania w porównaniu z osobami z grupy o najniższym BMI (średnio 21,7 kg na metr kwadratowy). Ta korelacja utrzymywała się niezależnie od udziału genów, więc masa ciała okazała się silniejszym czynnikiem w rozwoju cukrzycy niż predyspozycje genetyczne.

Zdaniem autorów badania, wyniki wskazują, że większości przypadków cukrzycy można uniknąć, utrzymując BMI poniżej wartości progowej powodującej nieprawidłowe poziomy cukru we krwi. Aby to zrobić, konieczne jest regularne ocenianie stosunku masy ciała do wzrostu i poziomu cukru we krwi.

Dodaj komentarz