Odkryto najskuteczniejszy lek przeciwko koronawirusowi

Międzynarodowy zespół naukowców ujawnił, że lek plitidepsyna (aplidyna) jest prawie 30 razy skuteczniejszy przeciwko SARS-CoV-2 niż remdesivir – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science”.

Wiadomo, że plitydpsyna jest inhibitorem cząsteczki eEF1A, czynnika elongacji 1-alfa 1, który odgrywa kluczową rolę w syntezie białek. Lek ten jest stosowany w walce ze szpiczakiem mnogim. Został również przebadany w drugiej fazie badań klinicznych jako lek przeciwko COVID-19.

Naukowcy zbadali zdolność leku do hamowania replikacji koronawirusa w linii komórkowej Vero E6, pochodzącej z nerek afrykańskiej małpy zielonej. Plytidepsin był dziewięć razy silniejszy niż ternatyna-4 i 87,5 razy silniejszy niż zotatafina. Zarówno ternatyna-4, jak i zotatyfina, są również inhibitorami syntezy białek i mają działanie antykoronawirusowe. W ludzkich komórkach plitydpsyna była 27,5 razy skuteczniejsza niż remdesivir.

Naukowcy postawili hipotezę, że plitydpsyna ma najsilniejsze działanie przeciwwirusowe w ludzkich komórkach płuc ze wszystkich innych leków. Ponadto, najprawdopodobniej nie jest toksyczna, chociaż wpływa negatywnie na wzrost i podział komórek, zapewniając efekt cytostatyczny.

Dodaj komentarz