Odkryto lek na śmiertelną chorobę mózgu

Naukowcy z Northeastern Federal University i Krasnoyarsk State Medical University odkryli, że memantyna, lek stosowany w leczeniu choroby Alzheimera, może być skuteczny w ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 1 (SCA1), śmiertelnej chorobie neurodegeneracyjnej, która atakuje móżdżek.

Eksperci wykorzystali model mysi, który naśladuje SCA1 u ludzi: gryzonie również doświadczyły neurodegeneracji móżdżku, a komórki nerwowe utraciły zdolność do normalnego funkcjonowania. Wyniki eksperymentów wykazały, że memantyna poprawiła funkcjonowanie komórek nerwowych. Według naukowców, stosowanie leku może ustabilizować stan osoby, przedłużając życie pacjentów z SCA1. Jednak próby na ludziach rozpoczną się dopiero po pomyślnym zakończeniu badań przedklinicznych.

Badanie na ludziach potrwa około dwóch lat. W tym czasie specjaliści będą monitorować przebieg choroby i oceniać stan neurologiczny pacjentów. Jeśli lek naprawdę spowalnia postęp choroby, naukowcy spróbują określić jego długotrwały efekt. W przypadku stwierdzenia istotnego wpływu memantyny na przebieg SCA1, możliwe będzie rozszerzenie wskazań do stosowania tego leku.

Dodaj komentarz