Odkryto lek na najbardziej niebezpiecznego raka płuc

Naukowcy z University of Texas w Stanach Zjednoczonych odkryli dwa leki, które pomagają hamować wzrost i rozprzestrzenianie się wysoce niebezpiecznego niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Zostało to ogłoszone w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej EurekAlert!

Naukowcy wykorzystali multispektralną tomografię optoakustyczną (MSOT) do zbadania wnętrza ludzkich guzów NSCLC przeszczepionych myszom. Eksperci badali wpływ eksperymentalnych leków – winianu cyklopaminy (CycT) i peptydu wiążącego hem 2 (HSP2) – na naczynia krwionośne w nowotworze oraz na to, jak dobrze przenoszą one tlen do komórek złośliwych.

Okazało się, że oba leki znacząco hamowały wzrost guza. Jednocześnie ich tkanki absorbowały mniej tlenu i wytwarzały mniej ATP – cząsteczek dostarczających energię do reakcji biochemicznych. Było to spowodowane zmniejszeniem nieprawidłowej liczby naczyń krwionośnych. W rezultacie mikrośrodowisko guza zawierało taką samą ilość tlenu, jak w zdrowych tkankach.

NSCLC jest najczęstszą postacią raka płuc, stanowiącą około 85-90 procent z prawie 230 tys. przypadków raka płuc diagnozowanych każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Pięcioletni wskaźnik przeżycia w przypadku raka płuc utrzymuje się na poziomie zaledwie 10-20 procent.

Dodaj komentarz