Odkryto kolejny objaw koronawirusa

Światowi naukowcy odkryli właśnie kolejny powszechny objaw koronawirusa – problemy trawienne. Wyniki dwóch badań zostały opublikowane w „American Journal of Gastroenterology and Clinical Gastroenterology and Hepatology”.

Pierwsze badanie oparto na obserwacjach w trzech szpitalach w chińskim mieście Wuhan, które stało się centrum rozprzestrzeniania się choroby. Od 18 lutego do 28 lutego naukowcy przeanalizowali objawy 204 pacjentów z koronawirusem i stwierdzili, że prawie połowa skarżyła się przede wszystkim na zaburzenia trawienne: biegunkę lub całkowity brak apetytu. Inne objawy to nudności, wymioty i bóle brzucha.

Według badania, pacjenci z objawami trawiennymi mieli dłuższą przerwę między pierwszymi objawami choroby a hospitalizacją niż ci, którzy mieli objawy oddechowe. Co więcej, osoby takie pozostały dłużej w szpitalu, ich leczenie było trudniejsze.

W drugim badaniu naukowcy z Ikan School of Medicine w Nowym Jorku, podsumowali kluczowe informacje dla gastroenterologów dotyczące pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami trawienia.

Według ekspertów, szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z zapalnymi chorobami jelit, którzy przyjmują leki immunosupresyjne. Jednocześnie poinformowano, że takie zarażone osoby muszą przestrzegać reżimu kwarantanny i samoizolacji bardziej rygorystycznie niż inne.

Dodaj komentarz