Odkryto kolejny objaw koronawirusa. Atakuje…

Dentyści odkryli kolejną właściwość koronawirusa, która może powodować szereg procesów zapalnych w jamie ustnej pacjentów.

Brazylijscy lekarze zgłosili pojawienie się owrzodzeń i blaszek, a także pęknięć języka u starszego pacjenta hospitalizowanego z powodu COVID-19. Lekarze doszli do wniosku, że są to wtórne zmiany wynikające z ogólnego złego stanu zdrowia spowodowanego zakażeniem koronawirusem.

Naukowcy powiedzieli również, że wśród ustnych oznak i objawów koronawirusa należy wymienić zaburzenia smaku, krwotoki, kandydozę, urazowe owrzodzenia i inne zmiany w obrębie języka i błon śluzowych. Chorzy bardzo często skarżą się także na suchość w ustach. Ponadto objaw ten może być skutkiem ubocznym leków stosowanych w leczeniu infekcji.

Wcześniej profesor na Uniwersytecie Harvarda – Tobias Kurt – doszedł do wniosku, że osoby, które wyzdrowiały z koronawirusa będą cierpiały z powodu długotrwałych konsekwencji choroby, które nie miną nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Zwrócił jednak uwagę, że wirus nie został jeszcze zbadany wystarczająco szczegółowo, aby stwierdzić, czy powikłania te mogą stać się przewlekłe czy przemijają z czasem.

Dodaj komentarz