Odkryto główne źródło rozprzestrzeniania się koronawirusa

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii uznali jamę ustną za główne źródło rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem. Wyniki badań opublikowano na portalu medRxiv.

Badacze podkreślają, że jama ustna, w tym język, ślinianki i migdałki, jest jednym z najkorzystniejszych miejsc do namnażania się wirusa. Naukowcy dodali, że koronawirus przedostaje się do jamy gruczołów ślinowych, gdzie się rozmnaża, a po połknięciu śliny infekcja natychmiast dostaje się do przewodu pokarmowego. Ponadto, zdaniem ekspertów, ślina staje się głównym źródłem przenoszenia wirusa na inne osoby podczas kaszlu, kichania czy rozmowy.

Choroba o nazwie COVID-19 wywołana przez koronawirusa została po raz pierwszy zarejestrowany w grudniu 2019 roku w Wuhan. 11 marca WHO ogłosiła, że ​​sytuację można określić jako pandemię.

Na świecie jest już ponad 4 45 milionów osób zarażonych koronawirusem, z czego 1,2 miliona zmarło, a kolejne 30,2 miliona wyzdrowiało. Większość zakażeń ma miejsce w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

Dodaj komentarz