Odkryto gen odpowiedzialny za najbardziej agresywnego raka piersi

Australijscy naukowcy odkryli gen, który odpowiada za rozwój najbardziej agresywnego i niebezpiecznego typu raka piersi o katastrofalnie niskiej przeżywalności. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Nature Communications”.

Powstawanie nowotworów piersi wrażliwych na hormony, jest uzależnione od obecności hormonów, takich jak progesteron i estrogen. Ten typ raka jest zwykle wrażliwy na terapię hormonalną, ale niewielki odsetek pacjentek cierpi na specjalny rodzaj raka z dodatnim receptorem estrogenowym (ER +) o nazwie IntClust2, który jest najbardziej śmiertelnym ze wszystkich rodzajów raka piersi. W tym typie nowotworu przerzuty często atakują węzły chłonne i rozprzestrzeniają się na całe ciało, co jest przyczyną śmierci połowy kobiet z tym rakiem.

Naukowcy zbadali 119 próbek raka piersi. Okazało się, że IntClust2 charakteryzuje się znaczną amplifikacją (powstawaniem dodatkowych kopii) regionu DNA na chromosomie 11, w którym zlokalizowany jest gen AAMDC. Kiedy eksperci obniżyli poziom AAMDC w komórkach raka piersi u myszy, duża liczba komórek złośliwych uległa zaprogramowanej śmierci komórkowej.

Leczenie hormonalne pozbawia raka hormonów, których używa on do wzrostu, ale dodatkowe kopie AAMDC mogą chronić raka przed terapią. W rezultacie, guzy są w stanie utrzymać wzrost w warunkach stresu metabolicznego. Amplifikację AAMDC obserwuje się również w niektórych innych typach raka (jajnika, prostaty i płuc), co może być przyczyną ich oporności na leczenie.

Dodaj komentarz