Odkryto biomarkery sugerujące ryzyko popełnienia samobójstwa

Ekspresja określonych genów wydaje się być biomarkerem ryzyka samobójstwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli biomarkery wskazujące na ryzyko samobójstwa u osób z zaburzeniami depresyjnymi. Wyniki ich prac zostały opisane w czasopiśmie „Translational Psychiatry.

Eksperci przeanalizowali próbki krwi i mózgu osób, które popełniły samobójstwo, a także osób, które zmarły w innych okolicznościach. Okazało się, że u osób, które popełniły samobójstwo, pojawiły się zmiany w ekspresji genów odpowiedzialnych za reakcje na stres, rytmy dobowe, reakcje immunologiczne oraz stan telomerów (elementów na końcach chromosomów, które chronią je przed uszkodzeniem).

Naukowcy wierzą, że ich odkrycie może umożliwić wykorzystanie uzyskanych danych w praktyce klinicznej, co zapewni terminowe wsparcie dla pacjentów z wysokim poziomem tendencji samobójczych, co powinno doprowadzić do zmniejszenia śmiertelności wśród tych grup ryzyka.

Wcześniej naukowcy z Irlandzkiego Uniwersytetu Narodowego w Galway odkryli biomarker, który może przewidzieć rozwój demencji starczej na siedem lat przed jej wystąpieniem.

Dodaj komentarz