Odkryto antidotum na starzenie się i demencję
Naukowcy z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych odkryli, że potencjalne lekarstwa na demencję starczą i chorobę Alzheimera – CMS121 i J147 – mogą spowalniać starzenie się zdrowych myszy, blokując uszkodzenie komórek mózgowych.
W eksperymencie użyto linii myszy, która charakteryzuje się szybkim starzeniem. Grupie eksperymentalnej gryzoniom podano CMS121 lub J147 – substancje oparte na związkach roślinnych, które są w stanie utrzymać funkcję neuronów w starzeniu się lub chorobie Alzheimera.
Wiek zwierząt w czasie leczenia wynosił dziewięć miesięcy, co odpowiada późnemu wiekowi średniemu u ludzi. Cztery miesiące później u myszy przetestowanie zachowanie i pamięć oraz zostały przeanalizowane markery genetyczne i molekularne w mózgu.
W grupie eksperymentalnej, myszy wykazały lepsze wyniki w testach pamięci niż zwierzęta, które nie otrzymały leków. Zauważono również oczywiste zmiany na poziomie komórkowym i molekularnym. Na przykład, aktywność genów związanych z mitochondriami – wytwarzającymi energię organellami komórkowymi – pozostała stabilna.
Okazało się, że leki zwiększają poziom acetylokoenzymu A, który jest ważny dla metabolizmu, co poprawia funkcjonowanie mitochondriów i spowalnia procesy w komórkach mózgu, które sprzyjają starzeniu się.