Obalamy mity dotyczące zdrowego żywienia!

Znacie powiedzenie: „Strzeżcie mnie od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę”? Ta złota zasada ma zastosowanie także do jedzenia, bo, jak się okazuje, nie wszystkie produkty, które powszechnie uważa się za zdrowe, rzeczywiście takie są. Oto lista pięciu popularnych, ale fałszywych przekonań na temat zdrowej diety.

Mit 1. Jogurt dobry na wszystko

Owszem – dobry, choć nie każdy. Niektóre jogurty są tak przeładowane tłuszczami i cukrem, że powinny być traktowane przez nas raczej jako deser niż zdrowe śniadanie. Miłośnicy tej przekąski powinni jak najczęściej sięgać po jogurt grecki, który dzięki dwukrotnie większej zawartości białka, zapewnia nam na dłużej uczucie sytości. Zamiast kupować słodzony jogurt owocowy, lepiej na własną rękę dodać do naturalnego produktu łyżeczkę miodu albo syropu klonowego.

Mit 2. Sól morska jest zdrowsza od kamiennej

Naukowcy zachodzą w głowę skąd właściwie wzięło się to przekonanie. Jak mówi dietetyczka Melinda Johnson z Academy of Nutrition and Dietetics, sól morska zawiera dokładnie tyle samo sodu, co sól kamienna. Nie ma więc żadnych zdrowotnych względów, dla których powinniśmy przedkładać ją nad tradycyjny minerał z Wieliczki. Jedyną różnicą między nimi jest wielkość kryształów, dzięki której sól morska jest rzeczywiście bardziej wydajna.

Mit 3. Marchewki poprawiają wzrok

Bo rzeczywiście nikt nigdy nie widział królika w okularach? Okazuje się jednak, że zbawienna dla wzroku witamina A występuje w dużych ilościach nie tylko w marchwi, ale i szpinaku, słodkich ziemniakach czy dyni. Zdecydowanie ważniejsza niż objadanie się marchewkami, jest dla naszych oczu zróżnicowana i bogata w warzywa dieta.

Mit 4. Picie wody odchudza

Wlewanie w siebie dużej ilości wody, samo w sobie nie pomaga w zrzucaniu wagi. Mechanizm odchudzania się wodą jest inny – wypicie jednej czy dwóch szklanek przed posiłkiem wypełnia żołądek, któremu później wystarczy mniejsza porcja jedzenia. Naukowcy z Virginia Polytechnic Institute sprawdzili, że odchudzające się osoby, które przez 12 tygodni piły przed obiadem wodę schudły o dwa kilogramy więcej niż reszta grupy. Ot, cała magia.

Mit 5. Jajka szkodzą na serce

Nie demonizujmy jajek. Owszem, żółtka zawierają niewielkie ilości cholesterolu – około 211 miligramów na duże jajko. Nie należy jednak wprost przekładać spożycia cholesterolu na podwyższenie poziomu tej substancji we krwi. Nasz organizm jest przystosowany, by go wyrównać dzięki produkcji mniejszej ilości cholesterolu. Prawdziwym zagrożeniem dla naszego układu krwionośnego są raczej kwasy tłuszczowe oraz występujące między innymi w mleku, wołowinie i baraninie tłuszcze trans, które rzeczywiście mogą prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.

Dodaj komentarz