O czym mówią nasze paznokcie?

Ciało ludzkie wytwarza paznokcie nie bez powodu. U początków ludzkości miały za zadanie pomóc w wygrzebywaniu pokarmu spod ziemi. Nadawały się również do obrony przed nieskomplikowanym atakiem. Dzisiaj nadal usztywniają opuszki palców, dzięki czemu nasze ręce są sprawniejsze. Pozwalają także usunąć dokuczliwe swędzenie, ale nie jest to ich najważniejsza rola.

Współczesny człowiek, obserwując swoje paznokcie, może dostrzec, czy nie dzieje się z nim coś niedobrego. Ich stan ulega bowiem pogorszeniu razem z utratą zdrowia. Niedożywienie, infekcje i poważne choroby zmieniają wygląd paznokci. Każde schorzenie ma swoje objawy, np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy są związane z wahaniami wagi. Endokrynolodzy jednak uczulają, by zwracać uwagę na rozwarstwiające się paznokcie, na których pojawiają się białawe plamki.

Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?

Problemy sercowo-naczyniowe również mogą uwidocznić się na zakończeniach palców u rąk. Cienkie czerwone lub brązowe linie pod paznokciami, wyglądające jak miejsca po drzazdze, mogą oznaczać infekcję naczyń krwionośnych lub zastawek serca. Ruchome, oddzielające się od palca paznokcie są sygnałem wrodzonych zaburzeń serca, a zakłócenia w krążeniu krwi objawiają się przez blady lub siny kolor paznokci. Żółtawy kolor płytki paznokcia może sugerować cukrzycę. Przebarwienie wywołane jest łączeniem się białek kolagenowych z glukozą w obrębie paznokcia. Zmiana barwy omawianej części ciała jest charakterystyczna także dla problemów z układem oddechowym. Usta i paznokcie osoby chorej stają się niebieskawe lub sine. Dotyczy to astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc.

Obserwując paznokcie można również dostrzec schorzenia związane z zapaleniem stawów. Nie chodzi o chorobę charakterystyczną dla osób starszych – tak naprawdę jest ponad 100 różnego rodzaju zaburzeń związanych ze stawami. Niektóre z nich widać po paznokciach. Ich osłabienie może oznaczać chorobę zwyrodnieniową stawów. Żółte i pomarszczone z czerwonymi liniami świadczą o łuszczycowym zapaleniu stawów. Toczeń objawia się opuchlizną u podstawy paznokcia, a w reumatoidalnym zapaleniu stawów półksiężyc na dole paznokcia staje się czerwony.

Warto więc obserwować cały organizm. Nigdy nie wiadomo, w którym miejscu choroba da o sobie znać. Powszechnie przecież wiadomo, że szybciej wykryty problem oznacza szybsze jego rozwiązanie.

Dodaj komentarz