Nowy system sztucznej inteligencji może pomóc szybciej wykryć raka prostaty

Naukowcy opracowali nowy system sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc radiologom poprawić ich zdolność do diagnozowania raka prostaty.

System o nazwie FocalNet pomaga zidentyfikować i przewidzieć agresywność choroby oceniając obrazowanie rezonansu magnetycznego lub skany MRI. Czyni to z niemal takim samym poziomem dokładności, jak doświadczeni radiolodzy – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) w USA. W trakcie testów, FocalNet był 80,5% dokładny w odczytywaniu rezonansu magnetycznego, podczas gdy radiologowie z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, byli w 83,9% dokładni – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „IEEE Transactions on Medical Imagine”.

Radiolodzy wykorzystują rezonans magnetyczny do wykrywania i oceny agresywności złośliwych guzów prostaty. Jednak zazwyczaj, aby dokładnie określić, czy guz jest rakowy lub łagodny i dokładnie oszacować stopień raka, trzeba ćwiczyć na tysiącach skanów. Ponadto, wiele szpitali nie ma środków na wdrożenie wysoce specjalistycznego szkolenia wymaganego do wykrywania raka za pomocą rezonansu magnetycznego.

FocalNet to sztuczna sieć neuronowa, która wykorzystuje algorytm zawierający ponad milion zmiennych. Zespół wyszkolił system, analizując skany MRI 417 mężczyzn z rakiem prostaty. Skany były wprowadzane do systemu, aby mógł on nauczyć się oceniać i klasyfikować guzy w spójny sposób i porównywać wyniki z rzeczywistą próbką raka. Naukowcy porównali wyniki systemu AI z odczytami radiologów, którzy mieli ponad 10-letnie doświadczenie w pracy.

Badania sugerują, że system sztucznej inteligencji mógłby zaoszczędzić czas i zapewnić wskazówki diagnostyczne mniej doświadczonym radiologom.

Dodaj komentarz