Nowo zidentyfikowane związki w jadach pająków mogą pomóc w leczeniu przewlekłego bólu

Wielu z nas na samą myśl o pająkach, dostaje gęsiej skórki. Jednak, jak sugerują najnowsze badania, ich jad może doprowadzić do skuteczniejszego leczenia osób cierpiących na chroniczny ból.

Przewlekły ból – definiowany jako ból trwający dłużej niż 3-6 miesięcy – jest najczęstszą przyczyną długoterminowej niepełnosprawności w USA. Występuje, gdy nerwy w części ciała wysyłają nieprzerwane sygnały do ​​mózgu poprzez ścieżki bólu.

Wcześniejsze badania wykazały, że jednym z najbardziej powszechnych szlaków związanych z przewlekłym bólem, jest u ludzi Nav1.7. Profesor Glenn King z University of Queensland w Australii – uważa, że skoncentrowanie się na tym zagadnieniu, może pomóc w leczeniu wielu różnych stanów bólowych.

Związek blokujący kanały Nav1.7, jest dla nas szczególnie interesujący. Wcześniejsze badania wykazują obojętność na ból u osób, które nie mają kanałów Nav1.7 z powodu naturalnie występującej mutacji genetycznej. Blokowanie tych kanałów może potencjalnie wyłączyć ból u osób z prawidłowymi drogami bólu – mówi prof. King.

Wykorzystanie jadu pająka w celu łagodzenia bólu, nie jest nowym pomysłem. Wiele spośród 45 tys.  gatunków pająków, zabija swoją ofiarę poprzez wstrzyknięcie jadu zawierającego do tysięcy cząsteczek białka, znanych jako peptydy. Niektóre z tych peptydów blokują aktywność nerwową, więc naukowcy coraz bardziej koncentrują się na identyfikacji peptydów jadu pająka, które mogą działać jako środki przeciwbólowe u ludzi.

Jednakże, duża liczba peptydów znalezionych w jadu pająka, stanowi nie lada wyzwanie dla naukowców.

Z szacunków wynika, że ​​w jadzie pająka jest 9 mln peptydów, a tylko 0,01% z tej ogromnej liczby, zostało jak do tej pory zbadanych – mówi autor badania, doktor Julie Kaae Klint z Institute for Molecular Bioscience.

Związek Hd1a w jadzie pająka wykazuje silny potencjał przeciwbólowy

Zespół przebadał jad 205 gatunków pająków. Okazało się, że 40% jadów zawierało co najmniej jeden peptyd zdolny do blokowania szlaku Nav1.7 u ludzi. Badacze zawęzili to do siedmiu obiecujących związków, identyfikując taki, który prawdopodobnie byłby najskuteczniejszy jako środek przeciwbólowy.

Związek – Hd1a – został zidentyfikowany w jadach gatunku pająka zwanego Haplopelma doriae, członka rodziny tarantula. Ten związek nie tylko blokuje ludzki szlak Nav1.7, ale zespół odkrył, że ma on także strukturę chemiczną, która sprawia, że ​​jest stabilny chemicznie, termicznie i biologicznie – co oznacza, że ​​ma duży potencjał jako skuteczny środek przeciwbólowy u ludzi.

 

 

Dodaj komentarz