Nowe odkrycia w leczeniu złośliwych nowotworów

Michael Wendt, profesor nadzwyczajny w Katedrze Chemii Medycznej i Farmakologii Molekularnej na Uniwersytecie Purdue w Stanach Zjednoczonych przyznał, że w większości przypadków niemożliwe jest zniszczenie wszystkich komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Jednak najbardziej skuteczną metodą radzenia sobie z nowotworami jest blokowanie rozwoju przerzutów.

Podczas eksperymentów na myszach wykazano, że fostamatynib zapobiega pojawieniu się ognisk wtórnego guza, hamując specyficzne białko – kinazę tyrozynową SYK – zawarte w komórkach przerzutowych. Komórki te, przemieszczając się z pierwotnego guza i wpadając do innych części ciała, przechodzą przez etap latencji, który trwa przez wiele lat i wykazują wysoką odporność na terapię.

Naukowcy zmodyfikowali złośliwe komórki sutka tak, że wytwarzały one bioluminescencyjne białko – lucyferazę, po czym zostały one wprowadzone do organizmu 4-tygodniowych gryzoni. Gdy guz osiągnął objętość 200 milimetrów sześciennych, został usunięty chirurgicznie, a zwierzęta traktowano fostamatynibem. Lucyferaza umożliwiła naukowcom śledzenie rozprzestrzeniania się i aktywności komórek przerzutowych. Okazało się, że fostamatynib zapobiegał ich aktywacji i przerzutom.

Dodaj komentarz