Nowa terapia może wyleczyć bielactwo w ciągu kilku tygodni

Podczas gdy istniejące metody leczenia, takie jak miejscowe steroidy i terapia światłem, mogą być skuteczne dla pacjentów z bielactwem, proces ten zajmuje rok a nawet dwa lata.

Naukowcy opracowali terapię, która może trwale leczyć bielactwo – chorobę, która powoduje utratę pigmentu skóry – w ciągu kilku tygodni.

W wielu częściach świata istnieje piętno związane z bielactwem, chorobą autoimmunologiczną skóry, która powoduje szpecące białe plamy, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. W niektórych społeczeństwach osoby z bielactwem, a nawet członkowie ich rodzin, są wykluczani ze społeczności.

Podczas gdy istniejące metody leczenia, takie jak miejscowe steroidy i terapia światłem, mogą być skuteczne dla pacjentów, leczenie tą metodą zajmuje rok a nawet dwa lata. W większości przypadków, białe plamy pojawiają się ponownie w tym samym miejscu, często w ciągu zaledwie roku po zaprzestaniu leczenia.

Dotychczasowe metody leczenia

Dwudziestu pacjentów z bielactwem było leczonych albo 0,1% walerianianem betametazonu (BV) albo 0,05% kremami propionianu klobetazolu (CP) lub kontrolnymi preparatami placebo. Po 3 miesiącach leczenia, trzech z dziesięciu pacjentów leczonych BV, wykazało znaczną repigmentację tylko w obszarach leczonych sterydami. Tylko jeden z dziesięciu pacjentów leczonych CP, wykazał częściową repigmentację. Przy użyciu zarówno mikroskopii świetlnej, jak i elektronowej, badania histologiczne biopsji pobranych z obszarów kontrolnych i leczonych sterydami, wykazały wyraźną repigmentację. Melanocyty w tych leczonych sterydami obszarach repigmentowanych, były bardziej dendrytyczne i dodatnie i w przeciwieństwie do melanocytów na zabarwionych brzegach nieleczonych obszarów bielactwa, zawierały wiele melanosomów o normalnym rozmiarze, kształcie i melanizacji. Wydaje się, że oba miejscowe kortykosteroidy są przydatne w leczeniu wybranych pacjentów z bielactwem i mogą wywoływać repigmentację skóry.

Nowa metoda leczenia

Badacze opracowali nową metodę leczenia bielactwa za pomocą przeciwciał, która w zaledwie dwa tygodnie leczenia spowodowała repigmentację, która trwała miesiące, sugerując, że ta strategia, w przeciwieństwie do istniejących metod leczenia, może zapewnić długoterminowe korzyści dla pacjentów z bielactwem.

Leczenie bielactwa chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym przeciwko CD20: badanie pilotażowe

Pięciu pacjentom z aktywnie rozsianym bielactwem podano 1 g chimerycznego (mysiego/ludzkiego) przeciwciała monoklonalnego przeciwko CD20 w pojedynczym wlewie dożylnym i kontynuowano to przez 6 miesięcy. Trzech pacjentów wykazało jawną kliniczną i histologiczną poprawę choroby, jeden wykazał niewielką poprawę, a pozostały pacjent nie wykazał żadnych zmian. Poprawa nie była ani związana ze zmianami parametrów laboratoryjnych, ani ze specyficznym fenotypem D antygenu leukocytowego (HLA-DR). Zdaniem badaczy, te wstępne wyniki są zachęcające i należy podjąć dalsze badania kliniczne. Ważnym celem powinno być znalezienie markera z dobrą odpowiedzią na to podejście terapeutyczne.

Źródło:

One thought on “Nowa terapia może wyleczyć bielactwo w ciągu kilku tygodni

  • 5 sierpnia 2019 at 10:16
    Permalink

    Witam. Bardzo proszę o podanie wiecej informacji, odnosnie badan nad nowa terapia. Tresc nie zawiera zadnych informacji, gdzie i kiedy zostały przeprowadzone badania a jedynie rozbudza nadzieje na skuteczne leczenie bielactwa. Pozdrawiam .

Dodaj komentarz