Nowa metoda może wykryć demencję, zanim będzie za późno

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Neuropsychology”, pacjenci z rzadką neurodegeneracyjną chorobą mózgu zwaną pierwotną postępującą afazją lub PPA, wykazują nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu w obszarach, które wyglądają strukturalnie prawidłowo w badaniu MRI.

Badając rzadką formę demencji, badacze znaleźli sposób na wykrycie procesów neurodegeneracyjnych, zanim komórki mózgowe zostaną utracone.

Chcieliśmy zbadać, w jaki sposób degeneracja wpływa na funkcjonowanie mózgu – powiedziała Aneta Kielar, główna autorka badań i asystentka na University of Arizona w USA.

Zespół odkrył, że mózg wykazywał defekty funkcjonalne w regionach, które nie wykazały jeszcze uszkodzeń strukturalnych na skanach MRI. Rezonans magnetyczny zapewnia trójwymiarową wizualizację struktury mózgu, co jest przydatne przy badaniu pacjentów z chorobami, które powodują obumieranie komórek mózgowych, jak pierwotna postępująca afazja. Magnetoencefalografia lub MEG, z drugiej strony, „zapewnia naprawdę dobrą precyzję przestrzenną w odniesieniu do tego, gdzie powstaje odpowiedź w mózgu.

Chcieliśmy dowiedzieć się, czy zmniejszona funkcja mózgu pochodzi z obszarów, które są już zaniknięte, czy z obszarów we wcześniejszym stadium spadku. Ludzie nie przychodzą zazwyczaj po pomoc, dopóki ich neurony nie są już martwe. Możemy przeprowadzić terapię kompensacyjną, aby opóźnić postęp choroby, ale kiedy komórki mózgowe są martwe, nie możemy ich odzyskać – powiedział Jed Meltzer, starszy autor badania i adiunkt na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie.

Dodaj komentarz