Niezwykłe odkrycie na temat ludzkiego mózgu

Naukowcy z University of Montreal w Kanadzie odkryli tajemnicę mechanizmu plastyczności synaptycznej w mózgu, która leży u podstaw tworzenia się pamięci i zdolności uczenia się u ludzi i zwierząt. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” oraz krótko opisane w komunikacie prasowym na stronie internetowej MedicalXpress.

Specjaliści zastosowali metodę mikroskopii dwufotonowej, symulując kontakt synaptyczny między dwoma neuronami. Kontakt synaptyczny tworzą kolce dendrytyczne – wyrostki na powierzchni dendrytów, czyli rozgałęziające się wyrostki komórek nerwowych. Kolce odbierają sygnały od innych neuronów z sygnałami o różnej sile. Jeśli określony sygnał jest stały, uruchamiany jest mechanizm, który pozwala neuronowi wzmocnić ten sygnał, a stłumić resztę – zjawisko to nazywa się plastycznością synaptyczną.

Okazało się, że w zależności od liczby sygnałów wejściowych (synaps) i ich zbliżenia do siebie, informacje będą brane pod uwagę i przechowywane w różny sposób. Jeśli komórka otrzyma kilka sygnałów przechodzących przez określony obszar dendrytu, wówczas informacja ta zostanie uznana za ważną, a komórka będzie rosła w tym miejscu, aby zwiększyć ilość danych wejściowych.

Odkrycie to może umożliwić opracowanie nowych podejść terapeutycznych do zwalczania chorób wpływających na pamięć, takich jak zespół łamliwego chromosomu X lub zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Dodaj komentarz