Niezwykłe odkrycie! Ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko…

Naukowcy z Coruña z Hiszpanii doszli do wniosku, że ćwiczenia są niezawodnym sposobem zapobiegania przedwczesnej śmierci z powodu raka, chorób serca i innych przyczyn.

W badaniu wzięło udział 4714 kobiet (w średnim wieku 64 lat), które przeszły badanie echokardiograficzne podczas ćwiczeń na bieżni, z powodu zdiagnozowanej lub podejrzewanej choroby wieńcowej. Badani stopniowo zwiększali intensywność biegu aż do zmęczenia. Kobiety, które uzyskały ocenę wytrzymałości co najmniej 10 równoważników metabolicznych (MET) zostały porównane z tymi, które tego nie zrobiły. 2 MET to szybka wspinaczka lub bardzo szybka wspinaczka bez zatrzymywania się.

W ciągu czterech lat obserwacji odnotowano 345 zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, 164 zgony z powodu raka i 203 zgony z innych przyczyn.

Ponadto, u kobiet o słabej sprawności fizycznej roczna śmiertelność była czterokrotnie wyższa niż u pozostałych kobiet (2,2 procent w porównaniu do 0,6 procent), a roczna śmiertelność z powodu raka była dwa razy wyższa (0,9 procent i 0,4 procent).

Dodaj komentarz