Niezwykła moc kurkumy! Ta przyprawa może zwiększać zdolności mózgu do…

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Stem Cell Research and Therapy”, jeden ze składników indyjskiej przyprawy kurkumy, może zwiększać zdolności mózgu do samoregeneracji.

Niemieckie badania sugerują, że związek znajdujący się w kurkumie może powodować wzrost komórek nerwowych, co jest po części odpowiedzialne za naprawę niektórych funkcji mózgu. Naukowcy twierdzą, że ich badania, przeprowadzone na szczurach, mogą utorować drogę dla przyszłych leków na udary mózgu i Alzheimera. Podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze testy mające sprawdzić, czy przyprawa ma podobne działanie na ludziach.

Naukowcy z Institute of Neuroscience and Medicine w Julich w Niemczech badali efekty, jakie wywołuje stosowanie aromatycznej turmerony (aromatic-turmerone), związku naturalnie występującego w kurkumie.

Badacze wstrzyknęli związek szczurom, a następnie skanowali ich mózgi. Zaobserwowano, że poszczególne części mózgu, które są zaangażowane we wzrost komórek nerwowych, były bardziej aktywne po podaniu wlewu z aromatycznej turmerony. Eksperci twierdzą, że związek ten może prowadzić do proliferacji komórek mózgowych.
Według doktor Marii Adele Rueger, która była częścią zespołu badawczego, związek występujący w kurkumie powoduje wzrost niektórych typów komórek w mózgu.

„To interesujące, że dzięki temu związkowi możliwe jest zwiększenie skuteczności działania komórek macierzystych. A to z kolei może pomóc w naprawie uszkodzeń mózgu” – powiedziała Rueger.

Badaczka i jej zespół zastanawiają się teraz, czy i w jaki sposób można by przeprowadzić podobne próby na ludziach.

Dodaj komentarz