Nieświeży oddech zwiększa ryzyko chorób serca
Zakażenie bakteriami powodującymi nieprzyjemny zapach, zwiększa ryzyko chorób serca – donoszą nowe badania.
Szwajcarscy naukowcy odkryli, że nieświeży oddech powodowany przez pewną bakterię, może zwiększać ryzyko chorób serca. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „eLife”.
Wcześniejsze prace wykazały, że choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, wiążą się z wieloma czynnikami ryzyka, na przykład niektóre zaburzenia są związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem powstawania blaszek miażdżycowych.
W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali informacje genetyczne, które obejmują dane dotyczące zdrowia i próbki krwi od 3459 osób. Około sześciu procent uczestników podczas 12-letniego okresu obserwacji miało zawał serca lub inną zagrażającą życiu chorobę sercowo-naczyniową. Krew badanych zbadano na obecność przeciwciał przeciwko 15 wirusom, 6 bakteriom i 1 pasożytowi.
Naukowcy odkryli, że przeciwciała przeciwko Fusobacterium nucleatum, będące oznaką przebytej lub obecnej infekcji bakteryjnej, wiązały się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych.
W przypadku zakażenia, Fusobacterium nucleatum powoduje zapalenie dziąseł i nieświeży oddech. Autorzy tłumaczą ten efekt nasileniem ogólnoustrojowego stanu zapalnego w wyniku zakażenia bakterią, która może kolonizować zarówno jamę ustną, jak i ściany tętnic.
Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone w przyszłych badaniach, naukowcy będą mogli opracować nowe podejście do identyfikacji grupy osób szczególnie zagrożonych chorobami układu krążenia.