Nieodpowiednia ilość snu może doprowadzić do zwłóknienia płuc

Ludzie, którzy śpią dłużej niż 11 lub mniej niż cztery godziny dziennie, są bardziej podatni na zwłóknienie płuc niż ci, którzy śpią przez około siedem godzin.

Oto wniosek zespołu badawczego, w skład którego weszli naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze, Oksfordzie, Newcastle, kolegiów uniwersyteckich w Londynie i Toronto, a także Fundacji NHS. Ich wyniki zostały opublikowane przez MedicalExpress.

W badaniu wykorzystano dane pochodzące od osób z brytyjskiego biobanku. Odkryto, że ci, którzy śpią mniej niż cztery godziny na dobę, mają dwukrotnie większe ryzyko rozwoju zwłóknienia płuc, zaś osoby śpiące przez 11 lub więcej godzin dziennie, mają trzykrotnie większe ryzyko. Ponadto, osoby, które kładą się spać późno w nocy lub pracują na zmiany, także mają zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby.

Zwłóknienie płuc (znane także jako śródmiąższowe zapalenie płuc) pojawia się wtedy, gdy wokół pęcherzyków płucnych tworzą się blizny, które podczas badań dają mocno zacieniony obraz. Zagęszczenia, które tworzą się w płucach oraz wzrastająca sztywność tkanek powodują, że płuca z czasem przestają prawidłowo funkcjonować.

Dodaj komentarz