Niebieskie światło smartfonów zaburza prawidłowy cykl snu
Ostatnie badania wykazały, że ekspozycja na zbyt duże światło wieczorem, zwłaszcza niebieskie światło emitowane z ekranów smartfonów, tabletów i komputerów, może niekorzystnie wpływać na zegar biologiczny mózgu i wytwarzanie hormonu snu – melatoniny, co powoduje zakłócenia czasu i jakości snu.
Ograniczenie ekspozycji na urządzenia emitujące światło niebieskie, takie jak telefony i laptopy wieczorem przez zaledwie tydzień, może pomóc nastolatkom poprawić jakość snu i zmniejszyć objawy zmęczenia, braku koncentracji i złego samopoczucia – wynika z badania.
Brak snu nie tylko powoduje natychmiastowe objawy zmęczenia i obniżonej koncentracji, ale może również zwiększać ryzyko poważniejszych długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.
Młodzież spędza coraz więcej czasu na urządzeniach z ekranami, a skargi dotyczące snu są częste w tej grupie wiekowej. Te dolegliwości snu można łatwo odwrócić, minimalizując wieczorne użycie ekranu lub ekspozycję na niebieskie światło – powiedział doktor Dirk Jan Stenvers.