Nie straćmy dynamiki wdrażania kolejnych etapów informatyzowania ochrony zdrowia
W Szwecji wstępnie planowano, że wdrażane e-recepty będzie trwało pięć lat, ale ostatecznie zrealizowano to przedsięwzięcie w ciągu 18 miesięcy – mówi Rafał Włach, dyrektor handlowy, CompuGroup Medical Polska.
Przechodzenie od papierowych recept do elektronicznych nie jest zbyt złożonym procesem od strony intelektualnej, wymagającym ogromnego nakładu pracy. Z naszych doświadczeń, między innymi w ramach współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Skierniewicach wynika, że wdrażanie e-recepty jest akceptowane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów – zaznacza Rafał Włach.
I dodaje: – Uruchomiliśmy specjalną infolinię dotyczącą e-recept, z której mogli korzystać lekarze i pacjenci. Nie odnotowaliśmy zgłoszeń sygnalizujących jakieś poważne problemy techniczne. Wynika to między innymi z faktu, że nasze społeczeństwo coraz bardziej się cyfryzuje.
Jestem też jak najdalszy od twierdzenia, że np. osoby powyżej 50. roku życia są w Polsce cyfrowo wykluczone. Ważne jest natomiast, abyśmy nie stracili dynamiki w zakresie informatyzowania ochrony zdrowia, w tym wdrażania e-recept. Ten projekt będzie się naturalnie rozwijał, gdyż każdy z nas oczekuje wprowadzania rozwiązań upraszczających bardzo różne czynności – podsumowuje dyrektor Włach.
Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/