Nie można przewidzieć depresji za pomocą kilku genów

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza, naukowcy opublikowali setki badań sugerujących, że pewien konkretny zestaw genów lub wariantów genów, odgrywa znaczącą rolę w zwiększaniu podatności na depresję.

Zespół amerykańskich ekspertów twierdzi jednak, że żaden konkretny zestaw genów nie jest w stanie przewidzieć ryzyka depresji, a wysiłki zmierzające do leczenia zaburzeń psychicznych poprzez ukierunkowanie na kilku „winowajców genetycznych”, nie mogą zakończyć się powodzeniem.

Naukowcy, którzy ocenili dane genetyczne i ankietowe zebrane od 620 tys. osób, odkryli, że 18 najbardziej badanych genów powiązanych z depresją, nie jest w rzeczywistości z nią związanych bardziej niż losowo wybrane geny.

Według zespołu z University of Colorado Boulder w USA, wcześniejsze badania były błędne, a społeczność naukowa powinna zmienić swoje podejście w tej kwestii.

To badanie potwierdza, że ​​wysiłki zmierzające do znalezienia pojedynczego genu lub garstki genów, które determinują depresję, są skazane na niepowodzenie – powiedział Richard Border, absolwent Uniwersytetu w Colorado Boulder.

Dodaj komentarz