Nazwano leki wzmacniające koronawirusa

Zastosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) i blokerów receptorów angiotensyny (ARB) II, szczególnie zalecane dla osób starszych z chorobami sercowo-naczyniowymi, zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u tych osób. Odpowiednie badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of Travel Medicine”.

Badanie wykazało, że dożylne infuzje takich leków mogą być szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzą do wzrostu liczby receptorów komórek ACE2 w ludzkim płucnym układzie krążenia, który w przypadku zakażenia COVID-19 wiąże również białka SARS-CoV-2.

Zatem inhibitory ACE i ARB mogą zwiększać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u ludzi.

„Ponieważ pacjenci otrzymujący inhibitory ACE i ARB, będą mieli zwiększoną liczbę receptorów ACE2 w płucach, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko poważnych chorób z powodu infekcji spowodowanych przez SARS-CoV-2” – czytamy w artykule.

Hipotezę tę, jak zauważono w badaniu, potwierdza historia 1099 pacjentów z COVID-19, którzy byli leczeni w Chinach od 11 grudnia 2019 r. do 29 stycznia 2020 r.

W marcu chińscy naukowcy poinformowali, że SARS-CoV-2 atakuje komórki, wiążąc się z receptorem CD147 na ich powierzchni. W tym samym miesiącu Izvestia, powołując się na badanie chińskich naukowców, poinformowała, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.

Dodaj komentarz