Nazwano główny sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa

Naukowcy z Montefiore Medical Center, University of Pennsylvania Hospital i innych amerykańskich ośrodków zdrowia ustalili, że koronawirus rozprzestrzenia się głównie przez aerozole powietrza, a nie przez powierzchnie. Dlatego dystans społeczny i dobra wentylacja to najskuteczniejsze sposoby powstrzymania COVID-19. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine”.

Naukowcy przeanalizowali artykuły naukowe na temat czynników transmisji SARS-CoV-2, które zostały opublikowane w czasopiśmie między styczniem a wrześniem 2020 r. Okazało się, że chociaż niektóre z nich wskazują, że cząsteczki wirusa mogą przetrwać na powierzchniach przez kilka godzin, w rzeczywistości wirusowe RNA rzadko występuje w środowisku. Bliskość osób zakażonych i słaba wentylacja to kluczowe czynniki.

Ponadto wirus jest najczęściej przenoszony od osób we wczesnym stadium infekcji. Liczba cząstek wirusa SARS-CoV-2 osiąga szczyt w organizmie na około dzień przed wystąpieniem objawów i zmniejsza się w ciągu tygodnia po wystąpieniu choroby. Większość zakażonych nie uczestniczy w rozprzestrzenianiu się wirusa, ale niektórzy pacjenci są głównymi nosicielami, zarażając jednocześnie wiele osób.

Dodaj komentarz