Nawet niewielki stres może wpłynąć na stan naszego zdrowia w przyszłości

Ostatnie badanie, wspierane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się i Narodowy Instytut Zdrowia, sugeruje, że nawet niewielkie, codzienne czynniki stresu, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych w późniejszych latach życia.

Ekspozycja na stres jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, lęk i depresja oraz przewlekły ból. Mimo iż wydaje nam się, że tylko niektóre rodzaje głównych czynników stresogennych (takich jak np. zwolnienie z pracy lub rozwód) mają znaczący wpływ na nasze życie, ostatnie badania wykazały, że nawet niewielkie stresory mogą zaszkodzić naszemu długoterminowemu zdrowiu, jeśli nic z tym nie zrobimy.

Badaczka Kate Leger z University of California przeprowadziła badanie, które wykazało, że negatywne emocje, które utrzymują się po nawet niewielkich, codziennych stresorach, mają ważne implikacje dla naszego długoterminowego zdrowia fizycznego.

Nie ma czegoś takiego jak znikomy stres

Kiedy dzielimy się frustracjami, które odczuwamy np. po kłótni z przyjacielem lub ucząc się nieoczekiwanego materiału do pracy, ludzie często każą nam „po prostu odpuścić”. Jednak, zaskakująco niewiele badań przetestowało użyteczność tej porady. Badanie miało na celu sprawdzenie tego, czy rzeczywiście jest to korzystne, aby spróbować „odpuścić” codzienne frustracje, gdy tylko się pojawią? A co się stanie, gdy nie będziemy w stanie łatwo przezwyciężyć takich stresorów?

Aby odpowiedzieć na te pytania, Leger i jej zespół przeanalizowali dane pochodzące z Midlife w National Longitudinal Study of Health and Welling. Na początku, uczestnicy zostali poproszeni o udział w 8-dniowym badaniu, w którym odnotowywano ich codzienne stany emocjonalne. Każdego dnia w tym okresie uczestnicy musieli rejestrować „ile razy w ciągu ostatnich 24 godzin” doświadczyli każdej z następujących negatywnych emocji: nerwowość, bezwartościowość, beznadziejność, samotność, lęk, drżenie, drażliwość, wstyd, zdenerwowanie gniew, frustracja, niepokój lub poczucie, że „wszystko było ogromnym wysiłkiem”. Dodatkowo, poproszono ich o wyjaśnienie, jakie stresory dzienne wywołały emocje, których doświadczyli. Dziesięć lat po tej wstępnej ankiecie uczestnicy zostali poproszeni o poinformowanie, czy doświadczyli jakiejkolwiek choroby przewlekłej oraz czy doświadczyli innych problemów zdrowotnych, które ingerowały w ich codzienne życie.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy nie byli w stanie uwolnić się od negatywnych emocji wywołanych przez codzienne stresory, pozwalając im na kontynuację następnego dnia, mieli tendencję do doświadczania większej ilości problemów zdrowotnych, w tym chorób chronicznych i ograniczeń funkcjonalnych, w późniejszym etapie życia.

Kiedy większość ludzi myśli o rodzajach stresorów, które mają wpływ na zdrowie, myślą o wielkich rzeczach, ważnych wydarzeniach z życia, które poważnie wpływają na ich życie, takich jak śmierć bliskiej osoby lub rozwód. Jednak, zgromadzone wyniki sugerują, że to nie tylko wielkie wydarzenia, ale także drobne, codzienne stresory, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie – mówi Leger.

Jak możemy zrekompensować ten czynnik ryzyka? 

Chociaż jest to z pewnością łatwiej powiedzieć niż zrobić, ludzie muszą próbować odrzucić małe frustracje, jeśli chcą chronić własne zdrowie.

Stres jest powszechny w naszym codziennym życiu, zdarza się w pracy, zdarza się w szkole, zdarza się w domu i w naszych relacjach z innymi. Nasze badania pokazują, że strategia „po prostu odpuścić”, może być korzystna dla naszego długoterminowego zdrowia – podsumowuje Leger.

Dodaj komentarz