Nawet łagodna postać COVID-19 może być niebezpieczna dla dzieci

Większość dzieci z niebezpiecznymi chorobami zapalnymi związanymi z COVID-19, cierpiało na łagodną lub utajoną infekcję koronawirusem – poinformowano w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”.

Eksperci przeanalizowali 1800 przypadków wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci zdiagnozowanych od marca 2020 roku do połowy stycznia 2021 roku. Większość z nich miała mniej niż 15 lat, ale badaniem objęto także pacjentów w wieku poniżej 20 lat.

W toku badań okazało się, że chociaż u większości dzieci, które przebyły COVID-19, nie rozwija się nietypowy stan pozakaźny, zespół zapalny częściej obserwuje się u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem z łagodnymi objawami lub bez objawów. Jednocześnie zapalenie pozakaźne było łagodniejsze u osób z cięższym przebiegiem COVID-19. Zdaniem naukowców, wyniki wskazują, że syndrom ten jest powolną odpowiedzią układu odpornościowego.

Wieloukładowy zespół zapalny ujawnił się po raz pierwszy późną zimą i wiosną ubiegłego roku. Niektóre przypadki, szczególnie te, które występują po utajonym zakażeniu COVID-19, można pomylić z chorobą Kawasaki, charakteryzującą się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem i problemami z sercem.

Dodaj komentarz