Naukowcy znaleźli łatwy sposób na poprawę pamięci

Naukowcy z Uniwersytetu Brigham Young w Stanach Zjednoczonych, odkryli związek między bieganiem a poprawą pamięci. Według ekspertów, bieganie zmniejsza negatywny wpływ, jaki przewlekły stres wywiera na hipokamp – część mózgu odpowiedzialną za pamięć. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Neuroscience”.

Badacze przeprowadzili eksperyment na myszach. Jedna grupa zwierząt korzystała przez 4 tygodnie z kołowrotka (pokonywała średnio pięć kilometrów dziennie), podczas gdy druga grupa myszy prowadziła nieaktywny tryb życia. Połowa każdej grupy była narażona na stresujące sytuacje, takie jak np. chodzenie po podwyższonej platformie lub pływanie w zimnej wodzie.

Wszystkie zwierzęta nauczyły się umiejętności zapamiętywania i były zmuszone pokonać labirynt. Okazało się, że wystawione na działanie stresu myszy, które wykonywały wysiłek fizyczny, radziły sobie z zadaniami lepiej niż gryzonie, które nie biegały. Tę samą korzyść zaobserwowano u aktywnych myszy, które nie były poddawane stresowi.

W listopadzie 2017 r., naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku ogłosili, że regularny wysiłek fizyczny, zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji starczej.

Dodaj komentarz