Naukowcy zidentyfikowali związek między pracą genową a niewydolnością serca

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine zidentyfikowali związek między pracą genową a niewydolnością serca. Okazało się, że wyłączenie jednego z genów może zapobiec stanowi zagrażającemu życiu i uratować pacjentów, którzy w przeciwnym razie zostaliby wysłani na przeszczep.

Badacze przeanalizowali próbki tkanek pobrane z ponad 300 serc. Połowę narządów usunięto od pacjentów z niewydolnością serca w celu przeszczepienia, a drugą od dawców, których serca nie były odpowiednie do przeszczepienia (z powodów niezwiązanych ze stanem narządu). W każdym z dwóch typów próbek, zidentyfikowano różnice w aktywności genów.

Okazało się, że w komórkach serca pacjentów z niewydolnością serca, funkcjonowało mniej szlaków sygnałowych w porównaniu ze zdrowymi tkankami, ale w ich udział zaangażowanych było więcej genów. Skład jednego z tych szlaków obejmował enzym PPP1R3A, który najwyraźniej odegrał ważną rolę w przejściu od normalnego bicia serca do nieprawidłowego bicia serca. PPP1R3A bierze udział w metabolizmie glukozy i jest związany z aktywnością wielu innych genów, które wspierają aktywność serca.

Okazało się, że blokowanie genu kodującego PPP1R3A u myszy, chroniło gryzonie przed niewydolnością serca, na którą były one narażone. Naukowcy uważają, że jeśli znajdzie się sposób na zahamowanie tego genu u ludzi, możliwe będzie opracowanie leku terapeutycznego, który leczy niewydolność serca.

Dodaj komentarz