Naukowcy zidentyfikowali trzy najgorsze okresy picia alkoholu

Naukowcy z University of New South Wales zidentyfikowali trzy okresy w życiu, w których spożycie alkoholu najgorzej wpływa na organizm ludzki. Wyniki badania opublikowano na stronie internetowej The British Medical Journal.

Ludzki mózg przechodzi przez całe życie dynamiczne zmiany. W różnych okresach staje się mniej odporny na toksyczne działanie alkoholu. W rezultacie mogą wystąpić poważne zmiany w tym narządzie.

Pierwszy niebezpieczny wiek to okres, w którym dziecko jest w łonie matki. Picie alkoholu przez kobietę może prowadzić do zmniejszenia objętości mózgu płodu, upośledzenia funkcji poznawczych i zaburzeń psychicznych. Drugi niebezpieczny wiek to od 15 do 19 lat. W tym czasie picie alkoholu jest obarczone zmniejszeniem objętości kory nowej, osłabieniem istoty białej, a w rezultacie deficytem funkcji poznawczych.

Wreszcie, picie alkoholu jest niebezpieczne w starszym wieku, ponieważ może przyczynić się do rozwoju demencji. Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że nawet umiarkowane dawki alkoholu mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz